Яка відповідальність настає за ухилення від мобілізації
Чинним законодавством України передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації.
Адміністративна відповідальність. Відповідно до статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (зокрема неявка на виклик до військового комісаріату без поважних причин) тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 510 грн.).
У разі, якщо впродовж року особа вже вчиняла таке правопорушення, то розмір штрафу становитиме від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.). Таке покарання передбачено лише для фізичних осіб. Якщо ж зафіксовано факт вчинення правопорушення посадовою особою (наприклад, керівник підприємства відмовиться надавати військовим транспорт підприємства, не звітує щодо вжитих заходів з мобілізаційних завдань), розмір штрафу може становити від тридцяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 5100 грн.). Сплата штрафу не звільняє військовозобов’язаного від його фактичної мобілізації.
Про це «Нова Доба» дізналася в прокуратурі Черкаського району.
Окрім того, якщо особа не з’являється до військкомату за мобілізаційним викликом, тим самим уникаючи обов’язку поповнити ряди Збройних сил, то у такому випадку наступає кримінальна відповідальність. Відповідно до статті 336 Кримінального кодексу України ухилення від призову за мобілізацією — карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.